7datarecovery 1 - 7 DATA RECOVERY SUITE 3.6

7 DATA RECOVERY SUITE 3.6

Regardless of the multiple factors that may lead to data loss, 7-Data Recovery Suite offers you a comprehensive solution to retrieve any deleted, formatted, or otherwise lost files and partitions in a stress-free and straightforward way. Its wizard-like approach makes it suitable for all types of users, and its support for all kinds of internal and external drives guarantees that anyone can benefit from its recovery skills.

These have been divided into four categories – complete, deleted, digital media, and lost partition recovery. Though some may find these subdivisions somehow redundant, it actually helps you to save time when locating and bringing back to life those special files that you thought lost forever. The Complete Recovery option scans your entire disks looking for files that were once there, listing them all to you so together with their original path and their size. You can search for specific files if you happen to remember their name, and preview those you’re not too sure of. Once you’ve made your choice, the program will try to recover as many files as possible, subject to the current state of the lost file – the more recent the deletion, the higher the probability that the deleted file can be restored.

For purposely (or accidentally) deleted files, it is advisable that you use the Deleted Recovery option. This feature narrows the search to those files you sent to the trash basket, thus speeding up the scan process. Similarly, if they are media files that you are looking for (lost pictures on a camera, video and audio files on a USB drive, etc.), the program offers you Digital Media Recovery. Again, by restricting the search to audio, video, and image files, you will not only speed up the overall scan time, but you will also save time in browsing for the file or files you are looking for as the list of recoverable files will only contain those that fit your preferences. Still, you can always make use of the program’s search engine to locate a specific file or sort the results by file type, size, or modification time.

The last two recovery utilities follow the same principles. The Lost Partition Recovery option will identify and restore any deleted or formatted partition in any of your drives, while Android Recovery will connect to your Android smartphone and will look for the lost or deleted files that you want to recover.

7-Data Recovery Suite comes with all the features you need to locate and recover your lost data. The program’s wizard-like approach, together with its efficient recovery algorithms, make it the right tool for home users and professionals needing to recover all their lost data in a fast and stress-free way.

Veri kaybına neden olabilecek birçok faktörden bağımsız olarak, 7-Data Recovery Suite silinmiş, biçimlendirilmiş veya başka türlü kaybolan dosyaları ve bölümleri stressiz ve anlaşılır bir şekilde almak için kapsamlı bir çözüm sunar. Sihirbaz benzeri yaklaşımı onu her türlü kullanıcı için uygun kılar ve her türlü dahili ve harici disk desteği, herkesin kurtarma becerilerinden yararlanabileceğini garanti eder.

Bunlar dört kategoriye ayrılmıştır – tamamlanmış, silinmiş, dijital medya ve bölüm kurtarma işlemlerini kaybetti. Bazıları bu alt bölümleri bir şekilde gereksiz bulabilse de, sonsuza dek kaybettiğinizi düşündüğünüz özel dosyaları bulup hayata geçirirken zaman kazanmanıza yardımcı olur. Tam Kurtarma seçeneği, tüm disklerinizi bir zamanlar orada olan dosyaları arayarak tarar, orijinal yol ve boyutlarıyla birlikte hepsini size listeler. Adlarını hatırlıyorsanız belirli dosyaları arayabilir ve çok emin olmadığınız dosyaları önizleyebilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra, program mümkün olan en fazla sayıda dosyayı kurtarmaya çalışacaktır, kaybolan dosyanın mevcut durumuna bağlı olarak – silme ne kadar güncel olursa, silinen dosyanın geri yüklenme olasılığı o kadar yüksek olur.

Bilerek (veya yanlışlıkla) silinen dosyalar için Silinmiş Kurtarma seçeneğini kullanmanız önerilir. Bu özellik, aramayı çöp sepetine gönderdiğiniz dosyalara daraltır ve böylece tarama işlemini hızlandırır. Benzer şekilde, aradığınız medya dosyalarıysa (kameradaki resimler, USB sürücüdeki video ve ses dosyaları vb.), Program size Dijital Medya Kurtarma özelliğini sunar. Yine, aramayı ses, video ve görüntü dosyalarıyla sınırlandırarak yalnızca toplam tarama süresini hızlandırmazsınız, aynı zamanda kurtarılabilir dosyaların listesi olarak aradığınız dosyaya veya dosyalara göz atmakta zaman kazanırsınız. yalnızca tercihlerinize uygun olanları içerir. Yine de, belirli bir dosyayı bulmak veya sonuçları dosya türüne, boyutuna veya değiştirme zamanına göre sıralamak için programın arama motorunu her zaman kullanabilirsiniz.

Son iki kurtarma aracı da aynı prensipleri takip ediyor. Kayıp Bölüm Kurtarma seçeneği, sürücülerinizden herhangi birinde silinmiş veya biçimlendirilmiş bölümleri tanımlar ve geri yükler, Android Kurtarma Android akıllı telefonunuza bağlanır ve kurtarmak istediğiniz kaybolan veya silinen dosyaları arar.

7-Data Recovery Suite, kayıp verilerinizi bulmanız ve kurtarmanız için gereken tüm özelliklerle birlikte gelir. Programın sihirbaz benzeri yaklaşımı, verimli kurtarma algoritmaları ile birlikte, ev kullanıcıları ve kaybolan tüm verilerini hızlı ve stressiz bir şekilde kurtarmak isteyen profesyoneller için doğru araç.

Download : http://bc.vc/Adg2y4O

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir